Çin’den Hayvansal Ürün İthalatı Durduruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgını nedeniyle Çin’den her türlü canlı, cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatının geçici süreyle durdurulduğunu açıkladı. 

Çin’den Türkiye’ye çalışmaya gelen herkesin 14 gün boyunca izinli sayılacağını da ifade eden Koca, bu kişilerin Sağlık Bakanlığı’nın izni sonrası çalışmaya başlayacağını belirtti.

Koca, ocak ayında havalimanlarında Çin uçuşları için başlatılan termal kamera taramalarının da genişletildiğini hatırlatarak şöyle devam etti:

“Çin uçuşlarını geçici olarak durdurduktan sonra bilim kurulumuzun kararıyla tüm uluslararası havalimanlarında yurt dışından gelen yolcuları termal kamera ile kontrol ediyoruz, iki gün önce başlandı. Şu an 17 havalimanımızda yürüttüğümüz taramalarda herhangi şüpheli yolcuya rastlanmadığını söylemek istiyorum.”

Ayrıca Koca; Çin’den ithal edilmemesine karar verilen ürünler hakkında şöyle konuştu:

“Korona virüsü, zoonotik yani hayvandan insana bulaşan bir hastalıktır. Aynı zamanda insandan insana bulaştığı da artık anlaşılmıştır. Şu anda hangi hayvandan kaynaklandığı da çok net olarak bilinmemektedir. Bu çerçevede hayvan kaynaklı olası bir bulaşımın önlenmesi adına önemli bir tedbiri daha hayata geçirdik. Çin’den her türlü canlı-cansız hayvan, hayvansal ürünler ve yan ürünlerinin ithalatını geçici bir süreyle durdurulması kararı alındı.”

İlgili yazının Tarım ve Orman Bakanlığı’na iletildiğini ifade eden Koca, “Bu ithalatı durdurulan ürünler arasında kümes hayvanları, deniz ürünleri, yumuşakçalar, hayvansal yağlar ve benzeri ürünler de bulunuyor.bilgisini verdi.