Fallout 4 Perkler ve S.P.E.C.I.A.L Rehberi

Fallout 4 perkler, SPECIAL perkler. Fallout 4 yetenekler ve tüm özellikler. Fallout 4 rehberi. Fallout 4’de en önemli perkler ve yetenekler.


Fallout 4’de perk ve yetenek sistemi, serinin diğer oyunlarına çok benzer şekilde ilerliyor. Oyunun başında evimize gelen satıcıdan S.P.E.C.I.A.L puanlarını dağıtıyoruz ve olaylar gelişiyor. (:

Önce S.P.E.C.I.A.L nedir? Neden oyunun geri kalanı için çok önemlidir? Ona bakalım.


S.P.E.C.I.A.L NEDİR? NEYE YARAR?

Fallout 4’de, Fallout: New Vegas‘ta olduğu gibi oyuna S.P.E.C.I.A.L puanları vererek başlıyoruz. Bu S.P.E.C.I.A.L‘lar sizin kazanabileceğiniz perkler için kritik önem taşıyor. İşte tüm S.P.E.C.I.A.L yetenekleri ve sağladıkları…


(S) Strength (Güç)

Gücü temsil eden yeteneğiniz diyebiliriz kısaca. Bıçak gibi yakın mesafe silahlarının vurduğu hasarı ve taşıma kapasitenizi arttırır.

(E) Endurance (Dayanıklılık)

Toplam sağlığı, radyasyona, fiziksel hasara dayanma gücünü ve koşma süresini etkiler.

(P) Perception (Algı)

V.A.T.S kullanırken vuruş yüzdesini arttırır. Kilit açmayı ve hırsızlık yeteneğini fazlasıyla etkiler.

(L) Luck (Şans)

Belki de en az kullanılan S.P.E.C.I.A.L’dir fakat gerçekten önemlidir. Bu yeteneğe göre nadir silah veya mermi gibi önemli eşyaları bulma oranını arttırır. Ayrıca kritik hasarı artar.

(I) Intelligence (Zeka)

Silahların modları için gereklidir. Deneyim puanı kazanma oranını da arttırır.

(A) Agility (Çeviklik)

V.A.T.S’ı kullanabilme süresini yükseltir. Şarjör doldurma hızı artabilir. Refleksler ve mermilerden kaçabilme oranı bu yeteneğe bağlı.

(C) Charisma (Karizma)

Kısacası çekiciliğinizdir. NPC’leri ikna etmenizi sağlar. Bazen alışverişleri ucuza kapatmanıza da yardımcı olur.


PERK NEDİR? NEYE YARAR?

Dediğimiz gibi Perk’ler verdiğimiz S.P.E.C.I.A.L puanlarına göre alabileceğimiz yeteneklerdir. Level atladıkça Perk alabiliriz.

Bir kaç oyun başında açılabilecek ve önemli perk tavsiye edelim:

Hacker: Oyunda bulacağınız terminalleri hackleyebilmenizi sağlar. Robotları veya tareti lehinize çalışır hale getirebilirsiniz.

Local Leader: Yerleşkeleriniz arasında ikmal hatları oluşturabiliyorsunuz. 2. Seviyesinde yerleşkelere dükkan ve iş istasyonları kurabiliyorsunuz.

Armorer: Üst seviye zırhları üretebilmeyi sağlar.

Heavy Gunner: Ağır silahlarla verilen hasar artar.

Strong Back: Kapasite önemli. Taşıma kapasitesini arttırır.

Big Leagues: Yakın dövüş silahlarının (Melee) hasarı artar ve rakibinizin silahını düşürme ihtimalı verir.

Oyunda 70 adet perk mevcut ve bunların altında 229 adet alt dereceleri var. Hepsini yazmamız olanaksız ama perkleri oyun tarzınıza göre dağıtabilirsiniz ve oyunun zevkli kısmı da istediğiniz gibi oynamanız zaten. İster ikna yeteneğini arttırıp konuşarak her işi bitirmeye çalışın, ister gizliliği arttırıp bir suikastçı olun. İyi eğlenceler.