Kitapyurdu’ndan, yazarların kitaplarını yayınlayabileceği yeni platform

Ücretsiz kitap yayınlama platformu KDY ( Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık ), Kitapyurdu’nda nasıl kitap yayınlanır? KDY’de ücretsiz kitap yayınlama.


Türkiye’nin en büyük kitap sitelerinin başında gelen Kitapyurdu, yazarların yayınevine ihtiyaç duymadan kitaplarını yayınlayabileceği platformu Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’ı (KDY) duyurdu.

Geçtiğimiz yıl 13 milyondan fazla ürün gönderen Kitapyurdu, yazarların yayınevine ihtiyaç duymadan kitaplarını yayınlayabileceği yeni platformunu duyurdu.

İsmi KDY yani Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık olacak platform, yazarların kitaplarını basılı olarak ücretsiz şekilde yayınlıyor ve yazarlara yayınlanan kitapları için yüzde 50’lik bir telif ödemesi gerçekleştiriyor. Yani satış gelirlerinin yarısı doğrudan yazara aktarılıyor. Kitapyurdu, KDY ile hiçbir şekilde yazarlardan ücret talep etmiyor.

KDY, kitap baskılarını POD (Print on Demand) sistemiyle gerçekleştiriyor. Yani kitabınıza gelen sipariş kadar günlük üretim yapılıyor.

Yazar, kitabını yayına hazırlamak için Kitapyurdu hesabıyla KDY’ye giriş yapıyor ve sistemde eser tanımlaması yaptıktan sonra onay bekliyor. Onayın ardından sözleşmeler tamamlanıyor ve sistemdeki şablonları indirip kitabın teknik işlemlerini baskı şablonlarına uygun şekilde tamamladıktan sonra kitabı 72 saat içinde Kitapyurdu’nda satışa açılıyor.

KDY için, dünyada Amazon‘un Kindle Direct Publishing (KDP) örneğinin Türkiye’deki hâli demek de mümkün.