Mount&Blade Bannerlord FPS Arttırma Rehberi

Mount&Blade 2: Bannerlord FPS yükseltmek, Bannerlord FPS sorunu, Bannerlord bilgisayar performansı arttırma, donma sorunu çözümü, Bannerlord yüksek FPS alma.


Mount&Blade 2: Bannerlord’un çıkışından sonra sürekli şekilde rehberlerimize devam ediyoruz. Bu yazımızda, oyunun “Erken Erişim”de olmasını da göz önünde bulundurursak normal karşılayacağımız FPS ve performans sorunları için şimdilik neler yapabileceğimizi anlatıyoruz.

MB:2 Bannerlord FPS Yükseltmek İçin Ne Yapılabilir?

RAM VE GPU KULLANIMINI MİNİMUMA İNDİRMEK

Oyun “Early Access”te ve gerçekten Taleworlds’un belirttiği 8 GB RAM’e sahip bir bilgisayarda bile tam performansı veremiyor. Bu yüzden RAM’i biraz rahatlatmamız gerekebilir.

Aynı şekilde oyunu, grafik işlemcimizin (GPU) kaldırabileceği seviyeye getirebiliriz.

Yapılabilecekler kısaca şöyle:

  • Steam browserlarını Bannerlord için kapatabiliriz. Bunun için masaüstünüzdeki Steam kısayoluna sağ tıklayıp özelliklere girin. Hedef yazan kısımdaki yazı kutucuğuna aşağıdaki kodu girin ve kaydedip kapatın.
  • RAM ve GPU kullanımı yüksek olan gerek duymadığınız uygulamaları kapatın. (Ücretsiz bir ‘Cleaner’ uygulaması kullanarak da yapabiliriz.)
  "C:\Program Files (x86)\Steam\Steam.exe" -no-browser -applaunch 261550 
  • RAM VE GPU kullanımını düşürmek için oyun içi ayarlarını şu şekilde kullanabilirsiniz.
Kenar Yumuşatma: SMAA
Hareket İzi: Kapalı
Gölge Kalitesi: Düşük
Gölge Türü: Sadece Statik
Arazi Kalitesi: Düşük
Kaplama Yöntemi: TSAO
Su Kalitesi: Orta
Hareketli Çimen: Kapalı
Kumaş Simülasyonu: Kapalı
V-Sync: Kapalı
Resulation: Deneyip görüntü kalitesine göre düşürün.
Ekran Çözünürlüğü: Yüksek performans için masaüstü çözünürlüğünden daha düşük çözünürlük ayarlanabilir.

Bunlar tabi ki size kalmış ve isteğe göre değiştirebilirsiniz. Örneğin Kaplama Filtreleme seçeneğini de en düşük seviyeye almanız size büyük FPS sağlar fakat görüntü kalitesini düşürür. Bu ayarları sizin sisteminize göre deneyerek ve görerek yapmanız sağlıklı olacaktır.

  • Bannerlord’da şu anlık yükleme ekranları da çökme ve donma sorunları yaşatıyor. Bunun için en iyi yöntem bir SSD sahibiyseniz oyunu HDD’nize değil SSD’ye kurmak olacaktır.
  • Deneyebileceğiniz son bir yöntem de Ses Ayarları’nı düşürmek olabilir. Reddit’te bahsedilen bir kaç yazı, ses kalitesini düşürünce performans alan oyuncuların olduğu yönünde. Özellikle yoğun askerli savaşlar için.

Oyun erken erişimde olduğundan dolayı, bilgisayarınız minimum sistem gereksinimini karşılasa bile oyundaki yoğun RAM ve GPU kullanımından nasibini alacaktır. Oyuna neredeyse her gün güncelleme gelmekte, sorunlar muhtemelen birkaç haftaya düzeltilecektir. Üstteki yöntemleri denediyseniz ve hala istediğiniz FPS’i alamıyorsanız biraz sabretmeniz gerekecek. 🙂

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mount&Blade Bannerlord Krallıklar Rehberi