Kripto borsa terimleri, kripto para kısaltmaları anlamları, Marjin (M) nedir? ATH nedir? G ne demek? Binance’da 5x nedir? Kriptoda HODL anlamı.


Aşağıdaki yazımızda kripto para borsalarında ve forumlarda sıkça kullanılan kripto para terimleri ve kısaltmalarını bulabilirsiniz.

Sık Kullanılan Terimler

 • Blockchain / Kayıt Zinciri : Türkçeye kayıt zinciri olarak çevrilebilir. Her blok kendisinden önce gelen bloktan referans hash alarak yeni bir blok olarak birbirine bağlı şekilde eklenmesiyle oluşan bloklar (işlemler) zinciridir.
 • BTC : Bitcoin için kullanılan para birimi kısaltmasıdır.
 • Altcoin : Bitcoin’den sonra çıkan tüm kripto para projelerine verilen alternatif coin kısaltmasıdır.
 • Cryptocurrency / Kripto Para : Matematiksel hesaplamalar yöntemiyle üretilen kriptografi (şifreleme) altyapısına dayanan dijital paralardır.
 • Mining / Madencilik : İş ispatı algoritmasında çalışan kripto paralarda kripto para arzını sağlamak için blokların oluşmasını sağlayan ve yeni bir blok bularak coin arzını sağlama işleminin adıdır.
 • Airdrop : Sözlük anlamı havadan gelen yardım olan airdrop; blockchain ve kripto para ekosisteminde, yeni projelerin tokenlarını ücretsiz olarak dağıtması demektir. Tanıtım yapmak ve bir topluluk oluşturmak amacıyla ve stratejik bazı sebeplerle projenin tokenları kişilere ücretsiz olarak dağıtılır.
 • ATH (All-Time-High / Tüm Zamanların En Yükseği) : Belirli bir kripto para biriminin fiyat olarak tarihteki en yüksek seviyesine ulaşması anlamına gelir.
 • ATL (All-Time-Low / Tüm Zamanların En Düşüğü) : Belirli bir kripto para biriminin fiyat olarak tarihteki en düşük seviyesine inmesi anlamına gelir.
 • Bear / Ayı : Bearish yani ayı piyasası; piyasaların karamsar durumda olduğu, fiyatların uzun bir süre daha düşüş trendinde olacağı beklentisinin olduğu anlamında kullanılır.
 • Bull / Boğa (Bullish) : Boğa piyasası ise piyasanın yükseliş trendinde olduğu yani fiyatların iyimser bir ortamda seyredeceği ve yatırımcıların alıma geçeceği dönemlerdir.
 • Coin Burn (Yakmak) : Bir coinin bir miktarının, geri döndürülemez bir adrese gönderilmesiyle piyasada dolaşımdan kaldırılması durumudur.
 • Dump : Bir coinin aniden satılması ve fiyatların düşmesi durumudur.
 • FOMO : Fear Of Missing Out yani fırsatı kaçırma korkusu anlamına gelir. Potansiyel olarak karlı bir yatırım fırsatını kaçırma ve daha sonra pişman olma endişesi demektir.
 • Balina : İngilizcede “Whale” olarak geçen bu terim, piyasada büyük oynayan, çok miktarda coine sahip yatırımcılara verilen isimdir. Balinaların alım/satım işlemleri fiyatlarda değişikliğe neden olabilir.
 • Whitepaper : Kripto para arzında bulunan bir proje ekibinin, projenin teknik detaylarını ve ekip olarak edindikleri vizyon ve misyonu ortaya koyan dokümanı ifade eder.

Bilinmesi Gereken Kripto Para Kısaltmaları

Fork : Dijital para biriminin kurallarında veya protokolünde yapılan bir değişikliğe verilen isimdir.

Hodl : Kripto para ekosisteminde aldığın kripto parayı tut / sakla anlamındadır.

FUD (Fear, Uncertainty and Doubt) : Korku, belirsizlik ve şüphe anlamında kullanılır.

ICO (Initial Coin Offering) : Bir madeni paranın halka arzını anlatan ICO, bir kuruluşun para toplama çabasıyla halka dijital jetonlar sunduğu ilk zamanı temsil eder.

mBTC : Bitcoin’in 1000 parçasından birini ifade eder. (1 mBTC = 0.001 BTC)

P2P (Peer To Peer) : Merkezi bir sunucuya ihtiyaç olmadan, blok zinciri ağı üzerindeki düğümler arasında doğrudan yapılan veri paylaşımı ile ortaya çıkan dağıtık ağ yapısını ifade eder.

Marjin (M) Nedir?

Teminat anlamına gelir. Ancak farklı terimlerle beraber forex piyasasında kullanılmaktadır. Bir pozisyon açılırken kullanılan miktar, başlangıç marjini (Başlangıç teminatı) olarak adlandırılırken, daha ne kadar pozisyon açabileceğimizi ise serbest marjinde (Serbest teminat) gözüken paramıza bakarak anlarız.


Bu yazı da ilginizi çekebilir:

HBAR Coin Nedir? HBAR Coin’in Geleceği…
Benzer Gönderiler